Oberkommando des Heeres - OKH

(Vrchní velitelství pozemních sil)


Chef der Heeresrüstung und Befehlshaber des Ersatzheeres (Chef H Rüst u. Bde)

(Náčelník výzbroje pozemní armády a velitel záložní armády)


Chef der Heeresrüstung

(Náčelník výzbroje pozemní armády)

Oberst Heinz Ziegler 1.9.1939 - 14.2.1940
Oberst Kurt Haselhoff15.2.1940 - 1.3.1941
Generalmajor Karl-Erik Koehler1.3.1941 - 1.4.1943
Generalmajor Gerhard Kühne1.4.1943 - 1.7.1944
Oberst Graf Schenk von Stauffenberg1.7.1944 - 20.7.1944
Generalleutnant Gerhard Kühne7.1944 - 1945
Generalmajor Helmut Laegeler1945

Allgemeines Heeresamt (AHA)

(Vseobecný armádní úřad)

General der Artillerie Fritz Fromm 1.9.1939 - 14.2.1940
General der Infanterie Friedrich Olbricht15.2.1940 - 20.7.1944

Chef Heeres-Waffenamt (HWA)

(Náčelník zbrojního úřadu pozemní armády)

General der Artillerie Carl Becker 1.9.1939 - 8.4.1940
Generalmajor Leopold Leeb16.4.1940 - 1.1945
General der Infanterie Walter Buhle1.2.1945 - 8.5.1945

Oberbefehlshaber des Ersatzheeres (ObdE)

(Velitel zálozní armády)

Generaloberst Fritz Fromm 1.9.1939 - 20.7.1944
Reichsführer-SS Heinrich Himmler20.7.1944 - 27.4.1945

Stellv. Der Oberbefehlshaber des Ersatzheeres (Stellv.d.Ob.d.E.)

(Zastupující velitel zálozní armády)

SS-Obergruppenführer Hans Jüttner 20.7.1944 - 4.1945

Generalstab des Heeres (GenStdH)

(Generální stáb pozemních sil)


Chef des Generalstab des Heeres

(Náčelník generálního stábu pozemních sil)

Generaloberst Franz Halder 1.9.1939 - 24.9.1942
Generaloberst Kurt Zeitzler24.9.1942 - 10.6.1944
Generalleutnant Adolf Heusinger10.6.1944 - 21.7.1944
Generaloberst Heinz Guderian21.7.1944 - 28.3.1945
General der Infanterie Hans Krebs1.4.1945 - 30.4.1945

Chef des Heeresnachrichtenwesen

(Náčelník zpravodajství pozemních sil)

General der Nachrichtentruppe Erich Fellgiebel 1.9.1939 - 20.7.1944
General der Nachrichtentruppe Albert Praun20.7.1944 - 8.5.1945

Chef des Kriegskarten und Vermessungswesen

(Náčelník mapového a měřícího úřadu)

Generalleutnant Gerlach Hemmerich 1.9.1939 - 24.3.1945

Chef des Transportwesen

(Náčelník dopravního úřadu)

General der Infanterie Rudolf Gercke 1.9.1939 - 8.5.1945

Führungsgruppe im Generalstab des Heeres

(Velící skupina v generálním stábu pozemních sil)

Generalleutnant Walther Wenck 22.7.1944 - 17.2.1945
General der Infanterie Hans Krebs17.2.1945 - 1.4.1945
Generalmajor Ivo-Thilo Trotha4.1945

Generalinspektur der Panzertruppen

(Generální inspektor tankových jednotek)

Generaloberst Heinz Guderian 1.3.1943 - 20.4.1944

Generalquartiermeister

(Hlavní ubytovatel)

General der Artillerie Eduard Wagner 1.8.1940 - 23.7.1944
Generalmajor Alfred Toppe23.7.1944 - 8.5.1945

NS-Führungsstab des Heeres

(NS stáb pozemních sil)

General der Gebirgstruppe Ferdinand Schörner 1.2.1944 - 1.3.1944
General der Gebirgstruppe Georg Ritter von Hengl14.5.1944 - 1.2.1945

Operationsabteilung

(Operační oddělení)

Generalmajor Walter Buhle 1.9.1939 - 1.10.1940
Generalleutnant Adolf Heusinger1.10.1940 - 21.7.1944
Oberstleutnant Fett21.7.1944 - 10.8.1944
Oberst Wendland10.8.1944 - 4.1945

Organisationsabteilung

(Organizační oddělení)

Generalmajor Hellmuth Stieff 26.12.1942 - 20.7.1944

Oberbefehlshaber des Heeres

(Velitel pozemních sil)


Oberbefehlshaber des Heeres

Generalfeldmarschall Walther von Brauchitsch 1.9.1939 - 19.12.1941
Der Führer Adolf Hitler19.12.1941 - 30.4.1945
Generalfeldmarschall Ferdinand Schörner30.4.1945 - 8.5.1945

Oberquartiermeister des Heeres

(Vrchní ubytovatel pozemních sil)


Oberquartiermeister I

(operace)

General der Infanterie Carl-Heinrich Stülpnagel 1.9.1939 – 15.2.1940
Generalleutnant Friedrich Mieth15.2.1940 - 6.4.1940
General der Infanterie Carl-Heinrich Stülpnagel6.4.1940 - 29.5.1940
Generalleutnant Friedrich Paulus30.5.1940 - 12.1941
Generalmajor Günther Blumentritt3.2.1942 - 9.1942

Oberquartiermeister II

(výcvik)

Generaleutnant Hans-Heinrich Sixt von Armin 1.9.1939
General der Infanterie Karl-Heinrich von Stülpnagel1.9.1939 21.10.1939

Oberquartiermeister III

(organizace)

General der Infanterie Otto Stapf 1.9.1939 - 5.11.1940

Oberquartiermeister IV

(rozvědka)

Generalmajor Kurt von Tippelskirch 1.9.1939 - 4.1.1941
Generalmajor Gerhard Matzky5.1.1941 - 9.11.1942

Fremde Heere Ost
Generalmajor Reinhard Gehlen 4.1942 - 9.4.1945
Oberstleutnant Wessel4.1945

Fremde Heere West
Oberst Ulrich Liss 1.9.1939 - 4.1943
Oberst Freiherr von Roenne4.1943 - 20.7.1944
Oberst Bürklin1944 – 1945

Attaché-Abteilung
Oberstleutnant Horst von Mellenthin 1.9.1939 - 10.1940

Oberquartiermeister V

(historie)

General der Infanterie Waldemar Erfurth 1.9.1939 - 12.6.1941
Generalleutnant Hermann Starke12.6.1941 - 1942

Chef der Heeresarchive
General der Artillerie Horst Metzsch 1.9.1939 - 30.9.1939
General der Artillerie Friedrich von Rabenau1.12.1939 - 8.1943

Adjutantur des Oberbefehlshaber des Heeres

Chef Heerespersonalamt
General der Infanterie Bodewin Keitel 1.9.1939 - 30.9.1942
General der Infanterie Rudolf Schmundt 1.10.1942 - 20.7.1944
General der Infanterie Wilhelm Burgdorf20.7.1944 - 30.4.1945

Stellv. Chef Heerespersonalamt
Generalleutnant Wilhelm Burgdorf 1.10.1942 - 1.10.1944
Generalmajor Viktor Linnarz1.10.1944 - 1.1945
Generalleutnant Ernst Maisel1.1945 - 4.1945